Grafika / Program Czyste Powietrze

Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu "Czyste Powietrze"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega !

 

PROGRAM,,CZYSTE POWIETRZE" - Celują w odbiorców antysmogowych dotacji.
(…) Nieuczciwi wykonawcy naciągają beneficjentów programu ,,Czyste Powietrze" m.in. na drogie w eksploatacji pompy ciepła o zawyżonej cenie.

MATEUSZ PAWLAK


Program „Czyste Powietrze" to szansa dla Polaków na wsparcie finansowe wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów. Bezzwrotne dotacje wynoszą nawet 135 tys. zł w najwyższym poziomie dofinansowania, a dodatkowo do 1,2 tys. zł na audyt energetyczny. Zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy chcą zarobić na dotacjach, naciągając beneficjentów programu m.in. na drogie w eksploatacji pompy ciepła o zawyżonej cenie.


Uwaga na oszustów.


Nieefektywne dla domu niskiej jakości urządzenia które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu i bywa, że sprzedawane są bez gwarancji - trafiają do domów wnioskodawców, „Czystego Powietrza" m.in. za sprawą akwizytorów powołujących się na rzekome partnerstwo w programie.
Wśród wielu uczciwych firm zdarzają się oszuści, którzy namawiają do podpisania pełnomocnictwa i oferują teoretycznie „za darmo" zakup oraz montaż niedopasowanych do potrzeb i stanu technicznego domu pomp ciepła. Na podstawie podpisanej umowy, często bez wskazania w niej ceny usługi i produktu, przejmują dotacje z programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia prefinansowanie czyli przekazanie dotacji bezpośrednio na konto wykonawcy. Potem montują urządzenie niskiej jakości i znikają, zostawiając beneficjentów z problemami serwisowymi. A rzetelne firmy, które od lat działają w sektorze pomp ciepła, nie podejmują się napraw takiego sprzętu.

 

Najbiedniejsi na celowniku.


Nieuczciwe praktyki uderzają w najmniej zamożnych beneficjentów „Czystego Powietrza", dla których przewidziano sfinansowanie nawet 100 proc. ekoinwestycji. Osoby z najtrudniejszą sytuacją materialną - przy dochodzie do 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowymi do 1526 zł w jednoosobowym lub przy ustalonym prawie do jednej z czterech form zasiłku określonych w programie - mogą liczyć nawet na 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Warunkiem jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na pompę ciepła wraz z wykonaną termomodernizacją oraz montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej. Beneficjenci namówieni na instalację pompy bez ich wkładu finansowego - bo jak już wspomniano: pieniądze na ten cel trafią bezpośrednio na konto wykonawcy chętnie udzielają pełnomocnictw bez weryfikacji wykonawcy i podpisywanej umowy.

 

Zachować czujność.


A co powinno budzić niepokój? Oferta darmowego „urządzenia”, perspektywa szybkiego montażu, brak kwot w umowie, brak gwarancji, ale też brak wiarygodnych informacji o firmie i jej przedstawicielu. Trzeba pamiętać, że wybierając wykonawcę, robi się to na własne ryzyko. Dlatego warto wcześniej zrobić lokalne rozeznanie rynku, choćby wśród znajomych, rodziny czy udając się do punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze” w swojej gminie (jest ich 2127 w Polsce). Pomogą też narzędzia dostępne online, w tym tzw. lista ZUM zweryfikowany spis urządzeń i materiałów. Można także sprawdzić rzeczywistą cenę oferowanego urządzenia w internecie i przeczytać opinie o tym, jak się sprawuje. Jak jeszcze zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji?

Są też plany Narodowego Funduszu Ochrony Środowi- ska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialnego za realizację programu „Czyste Powietrze".
- Pracujemy nad zamknięciem listy ZUM w zakresie pomp ciepła, co ograniczy możliwość udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych w to zestawienie, czyli takich, które w rzeczywistości spełniają parametry techniczne opisane na karcie produktu i etykiecie energetycznej - mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.


Więcej na :https://klimat.rp.pl/

 

Kontakt

Telefon: (+48) 44 684 24 85. wew. 271, pokój 201 (II piętro).