Plakat / Żołnierze AK i KWP we wspomnieniach mieszkańców Gminy

Żołnierze Armii Krajowej (i Konspiracyjnego Wojska Polskiego) we wspomnieniach mieszkańców Gminy Gomunice

 

Drodzy Mieszkańcy Gminy Gomunice!


Miło nam poinformować, że jesienią 2022 roku będziemy realizowali projekt pt. Żołnierze Armii Krajowej (i Konspiracyjnego Wojska Polskiego) we wspomnieniach mieszkańców Gminy Gomunice. Będzie to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGE, która zdecydowała się wyłożyć środki potrzebne do wydania książki, która będzie zbiorem Waszych wspomnień o żołnierzach Armii Krajowej (AK) i Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) pochodzących z dzisiejszego terenu Gminy Gomunice. W związku z tym zachęcamy i prosimy wszystkie osoby mające wiedzę o działalności członków swoich rodzin w AK lub KWP o udział w przygotowywanych przez nas spotkaniach i podzielenie się nią. Przy tej okazji będzie można pokazać również posiadane pamiątki. Do udziału w tych spotkaniach będziemy zachęcali młodzież szkolną, tak by poznawała historię naszej Gminy i ludzi, którzy byli gotowi ryzykować życie swoje i swoich najbliższych za to, by była częścią suwerennej Polski. Tym samym, by młodzież uczyła się na przykładach, czym jest patriotyzm, miłość Ojczyzny oraz szacunek do przodków i osób starszych. Relacje będziemy rejestrowali (nagrywanie dźwięku), by potem móc przygotować wersję książkową Waszych opowieści. Będzie ona dostępna bezpłatnie w bibliotece i trafi w ręce wszystkich osób, które podzielą się swoimi wspomnieniami. Ale na tym nie koniec.


Wszystkich mieszkańców zapraszamy do udziału w organizowanych przez nas wykładach, które są częścią tego projektu. Wstęp bezpłatny. Będziemy mieli okazję gościć ludzi niezwykłych, o olbrzymiej wiedzy, chcących i potrafiących się nią dzielić. Program obejmuje:

  1. Wykład historyka z Muzeum Regionalnego w Radomsku, poświęcony historii Gomunic oraz działalności AK i KWP w Powiecie Radomszczańskim.
  2. Wykład Dyrektora Łódzkiego Oddziału IPN na temat powojennych prześladowań żołnierzy AK i KWP.
  3. Wykład żołnierza 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej na temat znaczenia dziedziczonej przez nią tradycji (KWP i jej Twórcy) dla budowania dziedzictwa i morale współczesnych żołnierzy.


Ponadto, dzięki aktywności i gościnności dyrekcji oraz grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Gomunicach i Chrzanowicach, młodzież szkolna będzie przygotowywała akademię patriotyczną oraz brała udział w konkursie wiedzy historycznej dotyczącej AK i KWP w Gomunicach, w którym nagrody ufunduje IPN Oddział Łódź.


Nasze przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia merytorycznego i organizacyjnego Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Jako główny organizator i gospodarz projektu, zapraszam serdecznie do udziału w nim w imieniu własnym i pozostałych współorganizatorów. 

 

Projekt realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gomunicach

 

Logo / Fundacja PGELogo / IPN Oddział w ŁodziLogo / Fundacja Sprzymierzeni z GROMLogo / Konspiracyjne Wojsko PolskieGrafika / AK z miłości do PolskiOdznaka / 9ŁBOT