.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Warsztaty papiernicze

Email Drukuj PDF

Chociaż papieru używamy codziennie, niewiele o nim wiemy. O tym jak długa jest historia jego powstania, przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Gomunicach i Chrzanowicach. Warsztaty przeprowadzone przez firmę Kalander z Gliwic, utrzymane były w duchu średniowiecznej epoki. Procedurę powstania papieru objaśniał im mnich. Każde dziecko mogło własnoręcznie zaczerpnąć masę papierniczą  z ogromnej kadzi na specjalnej ramce. Po umieszczeniu jej na filcu, trafiała do prasy. W tym samym czasie, druga grupa odciskała pieczęć lakową ze swoim imieniem , a następnie próbowała pisać gęsim piórem. Nie było to najłatwiejsze, ale dzieciaki starały się kaligrafować jak najładniej. Trzecia grupa  barwiła papier, tak zwaną techniką japońską. Później  nastąpiła zamiana grup, tak aby każde dziecko mogło samodzielnie wykonać każdą z czynności. Niewątpliwie wielką atrakcją dla uczestników był fakt, że mogły wszystkie prace zabrać do domu.

Dzieci warsztatami były zachwycone, bo ani przez chwilę nie było czasu na nudę. Była to niewątpliwie żywa lekcja historii, podczas której można w praktyce poznać technikę produkcji papieru.

Organizatorem warsztatów była Gminna Biblioteka Publiczna przy współudziale Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Poprawiony: środa, 04 maja 2011 21:57  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi