.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Promocja tomiku poezji "Poetycko przez Gomunice i okolice’’

Promocja tomiku poezji "Poetycko przez Gomunice i okolice’’

Email Drukuj

Po latach starań udało  się wydać pierwszą samodzielną książkę Pani Henryki Witalewskiej, mieszkanki Gomunic.  Jest to tomik poezji ,,Poetycko przez Gomunice i okolice’’. Na cel  ten pozyskano środki finansowe w ramach zadania ,,Grant na lepszy start’’ 2017 , współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich,  realizowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Gminę Gomunice.  Było to możliwe dzięki współpracy Gminy Gomunice oraz Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Społecznych OPUS. Książka nie powstała by bez  pomocy Fundacji „Dlaczego Nie”.

Pomysł książki zrodził się już dawno temu, ale dopiero teraz było to możliwe, dzięki  inicjatywie nieformalnej grupy „Miłośnicy poezji”, która zawiązała się w Gminnej Bibliotece Publicznej,  a w której skład  weszły 3 osoby  -  Elżbieta Sukiennik, Małgorzata  Kukulska, Jolanta Pokusińska. Do pracy włączyli się również wolontariuszki: Karolina Koziara i Kinga Zatoń - które pomagały przy przepisywaniu wierszy na komputerze i korekcie oraz Pani dyrektor Joannia Łyś, która była pierwszą recenzentką utworów.

 

Pani Henryka Witalewska  jest mieszkanką Gomunic od dziecka. Tu  ukończyła szkołę  podstawową. Już  wtedy  powstały    pierwsze utwory  poetyckie. Jednak  z  tego  czasu zachowało  się  ich  niewiele. Później  pisała  sporadycznie w  chwilach  natchnienia, lecz nadmiar  obowiązków  rodzinnych  i  praca zawodowa  nie  sprzyjały   pisaniu. Po  przejściu na  emeryturę  znalazła czas na swoją pasję. Początkowo wiersze trafiały one do przysłowiowej szuflady.

Po raz pierwszy jej utwory zaprezentowane zostały w tomiku ,,Słowa sercem pisane’’, którego wydawcą był Urząd Gminy w Gomunicach w roku 2010. Również Gminna Publiczna  Biblioteka wydała w przeszłości tomik wierszy miejscowych poetów pt. I tak mija rok za rokiem, w którym znalazły się  jej wiersze. Od tego czasu  powstało już dużo nowych utworów. W  swoim  dorobku poetka ma bowiem  ponad  300 wierszy  o  rożnej tematyce.  Wspomnieć należy, że pani Henryka Witalewska jest także członkiem radomszczańskiego Stowarzyszenia Literackiego  „Ponad”. Wiele jej wierszy znalazło się w tomikach przez niego wydanych.  Jest również laureatką kilku konkursów poetyckich. Tak scharakteryzowała ją koleżanka ze Stowarzyszenia ,,Ponad’’.

Dla Heni

Henia pracowita pszczółka
W Gomunicach dobrze znana
Udziela się w kołach, kółkach
No i w chórze rozśpiewana.
Ale pasją jej się stała
POEZJA i skradła serce
Dlatego tomik wydała
A w nim swoje własne wiersze.
Wiersze, które radość dają
Wzbudzają w ludziach zadumę
Wspomnień czasem dotykają
I poruszają patriotyzmu strunę.
Gratulacje przyjmij szczere Heniu
Od koleżanki „po piórze”
I od naszego Stowarzyszenia Literackiego
Te piękne herbaciane róże.

Edmunda


Poetka zbiera  wiadomości od osób starszych, jak również materiały  na temat historii, obyczajów występujących na tym terenie i ważnych dat w dziejach miejscowości. Wiele  z nich dotyczy Gomunic. Jest również autorką questingu ,,Spacerkiem po Gomunicach’’. Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe. Tak o tym napisała jedna z jej koleżanek:

O Henryce Witalewskiej

Jest w Gomunicach taka osoba
A propos bardzo nam się podoba
Co wierszem pisze mapy - zna drogę
Więc trafisz, choćbyś szedł z nogi na nogę.
To nasza Henia jest oczywiście
Co pisze wierszem mapy przejrzyście
Więc bezgranicznie Jej zaufać mogę
Kiedy dowolną chcę znaleźć drogę.
Wszelkie zaułki zna Ona i basta!
Czy to jest droga ze wsi do miasta
Czy z miasta do wsi-Henia pokaże
Jak uskutecznić po gminie wojaże.
Tu w Gomunicach się wychowała
Tutaj jej życia historia cała
Ona patriotką jest, nie zaprzeczę
Lecz wnet napisze mapę po świecie.

Zosia K. z Stowarzyszenia Literackiego  „Ponad”
Dotyczy Ouestingu „Spacerkiem przez Gomunice”


Wiele uwagi poetka poświęca Ojczyźnie i dążeniu do wolności, sławi piękno okolicznej przyrody. Wielką wagę Pani Henia przywiązuje do wartości rodzinnych, religijnych. Ma w swojej twórczości zarówno wiersze bardzo refleksyjne jak i utwory dla dzieci, a nawet słowa piosenek. Bardzo trafnie twórczość Pani Heni pokazuje wiersz:

Wiersz dla Pani Henryki Witalewskiej:

Heniu nasza ukochana!
Tworzysz wiersze już od rana
Do wieczora tak się trudzisz,
by ucieszyć wszystkich ludzi.
Piszesz dla nas bez ustanku,
by móc czytać o poranku,
co się u nas w gminie stało,
bo wciąż wieści jest za mało,
co w terenie dziś się dzieje.
A Ty piszesz niestrudzenie.
Dzięki Tobie wiemy wszyscy,
jaki cud się w gminie ziści,
co zrobiono dzięki Unii,
a co Wójt najbardziej lubi.
Czy ulice, czy też drzewa,
takiej wiedzy nam potrzeba.
Więc życzymy wszyscy Tobie dalszej weny.
Więc się dowie każdy teraz,
co się w gminie ciągle zmienia.
Dziękujemy za Twe wiersze
i życzymy wielu jeszcze!

Beata Bobrowska

Dnia 15 września odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań promujących wydany tomik. Na spotkaniu obecne były władze gminy, radni, przyjaciele Pani Heni ze Stowarzyszenia Literackiego ,,Ponad’’ i Koła Emerytów i Rencistów, rodzina, znajomi, młodzież z Publicznego Gimnazjum w Gomunicach, ale przede wszystkim miłośnicy jej poezji. Drugie ze spotkań odbyło się następnego dnia. Wtedy to młodzież z gimnazjalna miała możliwość wysłuchania wierszy Pani Henryki. O tym co zawiera książka możemy przeczytać oczywiście w wierszu, w którym odnaleźć możemy tytuły utworów zawartych wydanym właśnie tomiku:

Droga Heniu

Wierszy Twoich wysłuchałam
I szczerze je podziwiam
Taką lekkość w Twoich rymach
W napięciu uwagę trzyma.
W Twoich wierszach szumią drzewa
Wróbel ćwierka, ptaszek śpiewa
Białym śniegiem sypnie zima
Deszcz jesienny dzwoni po szybie
Czyjeś serce gdzieś kołacze
Nad mogiła matka płacze.
W wierszach znane okolice
I trzy krzyże gdzie Piaszczyce
Świętojańskich wicie wianków
W lesie grób pary kochanków.
Po Katyniu, Kozielsku pamięć przetrwała
No i bohaterom cześć i chwała
Zasługi Księdza Lenczowskiego
Dla kościoła waszego.
Pachnie też Wigilią, Nowym Rokiem
I tak mija rok za rokiem.
Więc pisz dalej bo masz talent
Pisz, bo wszystko gdzieś przemija
Lecz Twe imię w Gomunicach nie zaginie!
By ci Matka Boska
Z tej kapliczki siłę dała
Byś jeszcze wiele wierszy napisała.
A ja z tego powodu
Wręczam ci kwiaty z mojego ogrodu
Goździki, perełki, słoneczniki, rozchodniki i hortensje
One powiedzą to, co powiedzieć chce poetka poetce

Danuta Nurkowska

Dziękujemy za pomoc przy organizacji tych dwóch spotkań Pani dyrektor Urszuli Andrulewicz, nauczycielom:  Marynie Góralczyk, Jolancie Ociepie, Małgorzacie Czupiale, Żanecie Kowalskiej-Dyja i Panu Dariuszowi Dyji i Arkadiuszowi Frankowskiemu oraz młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Gomunicach.
Trzecie spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej. Jego organizacje zajęła się Pani Aneta Kowalczyk.
Na wszystkich tych spotkaniach pisarka nie kryła swojego wzruszenia. A podziękowania oczywiście napisała wierszem.

Podziękowanie

Patrzę na Ciebie tomiku
Masz w sobie wierszy „bez liku”
Niechaj te wiersze czytają
Ci co poezję kochają.
Słyszę, że ta poezja
Nie jedno serce skruszy
Dziękuję za miłe słowa
I chwile pięknych wzruszeń.
Dziękuję naszej GMINIE
I BIBLIOTECE niezmiernie
Ze dzięki ich staraniom
Spełniło się moje marzenie
I „Miłośnikom Poezji”
Fundacji „DLACZEGO NIE”
Wszystkim co na okładce
Tej książki wymienia się.
Dziękuję Szkołom, Dyrekcji
Wspaniałym nauczycielom
Za promocyjne spotkanie
I każde z szkolną młodzieżą.
Za kwiaty, wyrazy uznania
I TYLE SERDECZNOŚCI
Tych od mieszkańców Gminy
I zaproszonych GOŚCI.

H.Witalewska

Poprawiony: czwartek, 28 września 2017 10:10  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi