.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Mój przyjaciel robot - podsumowanie

Mój przyjaciel robot - podsumowanie

Email Drukuj

Warsztaty robotyki to połączenie informatyki, techniki, matematyki i elektroniki, ale przede wszystkim świetna zabawa i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. To także zachęta do rozwijania zainteresowań w kierunku przedmiotów ścisłych, nauka programowania oraz trening intelektualny. Ponadto, działania podjęte w ramach projektu miały za zadanie rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz nauczenie pracy w zespole.
Tym razem do nauki  programowania Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach,  postanowiła zaprosić najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Stało się to możliwe dzięki programowi grantowemu FAJNE GRANTY T-MOBILE 2017 organizowany przez Fundację CoderDojo Polska. Program fundacji jest skierowany dla pasjonatów programowania i nowych technologii. Jest to bardzo ważne ponieważ nasze dzieci będą żyły w świecie, w którym język programowania będzie kluczem do jego zrozumienia.

Pierwsze zajęcia były dla niektórych dużym wyzwaniem. Wakacje, a tu trzeba wstać wcześniej, żeby zdążyć na zajęcia. Ale okazało się, że trud się opłacił. Na wstępie dzieciaki poznały zasady, które będą obowiązywać na warsztatach. Większość z nich było nieco przestraszona, bo przecież nigdy wcześniej tego nie programowali. Nie było się jednak czym martwić, bo jeśli się słucha to wszystko jest proste. Każde zajęcia rozpoczynały się od krótkiego wyjaśnienia co na nich uczestnicy będą robić. Potem z klocków Lego, za  pomocą instrukcji krok po kroku, która jest wyświetlana na projektorze, trzeba było zrobić model. Następnie napisać program i sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Na koniec zabawa.

Na pierwszych zajęciach dzieci zbudowały aligatora. Zwierzę okazało się groźne, bo jego ruchoma paszcza potrafiła uwięzić małego ludzika. Śmiechu było co niemiara.
Na drugich zajęciach uczestnicy zbudowali bramkarza, który odpowiednio zaprogramowany potrafił obronić niemalże każdą bramkę. Emocję były olbrzymie, jak to często bywa na meczach piłkarskich.
Trzecie zajęcia były ekologiczne! Dzieci dowiedziały się do czego kiedyś wykorzystywana była siła wiatru. Potem przyszedł czas na omówienie budowanego modelu i jego budowę. Na koniec jak zwykle rywalizacja! Kogo wiatrak kręci się szybciej, kogo wolniej. Niektórym udało się zaprogramować go tak, żeby liczył ile razy obrócą się jego śmigła!  
Czwarte ostatnie zajęcia, to bujanie w chmurach! No może niezupełnie, ale dzieci wykonały model samolotu, który za pomocą dżojstiku potrafił skręcać w prawą lub lewą stronę, wydając przy tym różnego rodzaju dźwięki.
Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się zorganizować tego typu zajęcia, bo dzieci były z nich bardzo zadowolone i wszystkie zgodnie powiedziały, że czują niedosyt i chętnie nauczyłyby się jeszcze czegoś nowego! I nawet wcześniejsze wakacyjne wstawanie nie było takie straszne, bo wiedziały że czeka je fajna zabawa!

Poprawiony: wtorek, 01 sierpnia 2017 08:29  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi