.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

"Robotyka" - podsumowanie

Email Drukuj

Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach zaprawiła uczniów gimnazjum i szkół średnich do udziału w niecodziennych zajęciach. Projekt realizowany był dzięki Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego „Bank Ambitnej Młodzieży”. Fundacja jest partnerem dla instytucji wychowawczych i organizacji  młodzieżowych, które skupiają ambitnych, twórczych i odpowiedzialnych młodych ludzi wokół inicjatyw edukacyjnych, obywatelskich i społecznych. Program ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że od wykształcenia, inicjatywy, aktywności i działalności społecznej zależy nie tylko ich własna przyszłość, ale także przyszłość lokalnego środowiska  i państwa polskiego. Warsztaty obejmowały  cykl 8 spotkań programowania prowadzonych przez profesjonalną firmę „Ale Robot” z Łodzi. Zajęcia odbywały  się co dwa tygodnie i trwały 2 godziny. W trakcie cyklu warsztatów, uczestnicy budowali różnorodne roboty – konstrukcje jeżdżące, przypominające w działaniu prawdziwe urządzenia.  Każde zajęcia składały się z trzech części: pierwsza to krótki teoretyczny wstęp, druga  budowa robotów z instrukcją krok po kroku, trzecia to programowanie robotów.

Budowa robota odbywała się za pomocą  gotowych instrukcji (na wzór instrukcji Lego) wyświetlanych na projektorze, pokazujących krok po kroku jakie klocki należy połączyć ze sobą. Po skonstruowaniu robota uczestnicy warsztatów programowali roboty na laptopach, zgodnie z wcześniej założoną funkcjonalnością, tak, aby na przykład  jechał prosto, skręcał, czy widział przeszkody. Tu zawsze można było liczyć na fachową pomoc instruktora. Ostatnim i najciekawszym elementem zajęć było zawsze  testowanie. To bardzo ważny element, który pozwalał poczuć satysfakcję z efektów swojej pracy i uczył wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów.

Warsztaty robotyki to połączenie informatyki, techniki, matematyki i elektroniki, ale przede wszystkim świetna zabawa i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. To także zachęta do rozwijania zainteresowań w kierunku przedmiotów ścisłych, nauka programowania oraz trening intelektualny. Ponadto, działania podjęte w ramach projektu miały za zadanie rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz uczyły pracy w zespole.
Celem zajęć było pokazanie, że robotyka może być przygodą, pasją, a w przyszłości zawodem z perspektywami, na czym szczególnie nam zależało. Wydaje się, że cel ten został zrealizowany w 100%, bo młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach i wyniosła z nich konkretne umiejętności.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu czytelników  biblioteka zorganizowała  takie same warsztaty dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej. Obecnie nieco młodsi uczniowie poznają tajniki robotyki.

Poprawiony: środa, 31 maja 2017 07:53  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi