.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Spotkanie promujące książkę

Spotkanie promujące książkę

Email Drukuj

Nasze Gomunice to miejsce, które też miało swój mały udział w odzyskaniu niepodległości. To u nas  funkcjonował  podczas pierwszej wojny światowej Dom Rekonwalescentów, placówka która miała za zadanie udzielanie pomocy rannym legionistom w powrocie do zdrowia. Historia ta zainspirowała Panią Olgę Kowalczyk do napisania pracy magisterskiej na ten temat. Gminnej Bibliotece Publicznej bardzo zależy na tym, aby jak najwięcej mieszkańców poznało tą kartę historii naszej miejscowości. Dlatego jej staraniem doszło do wydania książki. Swoją pomoc w zaoferowali:  Poseł na Sejm RP Krzysztof Maciejewski, Sławomir Turkowski Dyrektor Banku  Zachodniego WBK odział w Radomsku, Biuro Obsługi Finansowej i Księgowej Bożena i Marek Łopatka.

16 listopada Pani Olga spotkała się z gimnazjalistami, aby opowiedzieć im o tym jak zabierała materiały do swojej pracy. Opowiada ona o tym jak funkcjonował Dom Uzdrowieńców,  jak wyglądał rozkład budynków i poszczególnych pomieszczeń, jaki był zakres edukacji wojskowej, ale również jak legioniści spędzali czas wolny.  Podkreśla zasługi legionistów w edukacje miejscowej ludności, czy pomoc w budowie kościoła parafialnego.

W spotkaniu uczestniczyły również osoby dzięki, którym doszło do wydania publikacji. Pani Bożena Łopatka, Dyrektor Biura Poselskiego Krzysztofa Maciejewskiego Pan Paweł Gębicz i Pani Henryka Witalewska, której wiersze dotyczące tych czasów znalazły się w książce.
Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji promocji książki Pani Dyrektor Urszuli Andrulewicz i nauczycielce historii Pani Martynie Góralczyk.

Poprawiony: piątek, 18 listopada 2016 11:30  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi