.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Warsztaty drukarskie 2016 r.

Email Drukuj

,,Jak to z pismem i książką było’’ to projekt, który realizuje Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Zespołem Szkolno - Przedszkolnym w Gomunicach, dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu ,,Koalicje Kultury’’, który jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.
Na pierwszych zajęciach uczniowie dowiedzieli się jaka jest historia powstania papieru. Dawniej, aby powstała książka mnich zasiadał w zaciszach klasztoru i przepisywał ją cierpliwie. Ale ludzie od zawsze poszukują sposobów, aby sobie ułatwić życie. Tak było i tym razem. I to był temat drugich warsztatów w ramach projektu ,,Jak to z pismem i książką było”.

Ponad pięć i pół wieku temu Jan Gutenberg, poszukując sposobu wykonania kosztownej Biblii, tak aby nie różniła się od ówczesnych rękopisów, wpadł na pomysł odlania pojedynczych liter z metalu. W ten oto sposób rozpoczęła się nowa era - era druku. Metoda ta przyczyniła się do obniżenia kosztów produkcji książki i dzięki temu stała się ona bardziej dostępna. Dzięki nauce połączonej z zabawą uczestnicy zajęć  mieli  niepowtarzalną okazją przeżyć ponownie chwilę narodzin tego przełomowego wynalazku. Prowadzący pokaz ubrani w stroje z epoki przybliżyli im ten proces. Podczas warsztatów uczestnicy pracowali na trzech stanowiskach.  Nagrodą za pracę był  certyfikat potwierdzający udział w zajęciach. Pierwsze ze stanowisk, na którym poznawali tajniki to zecernia. Tu młodzi adepci drukarstwa składali ręcznie swoje imię przy użyciu ruchomych czcionek. To była chyba najtrudniejsza z prac. Trzeba było dokładnie wykonywać polecenia. Bo jak nie, to niestety skład rozsypywał się, albo tekst był błędny. Po sprawdzeniu czy wszystko się zgadza można było przejść do następnego stanowiska. Tutaj trzeba było wykazać się siłą mięśni. Bo, aby certyfikat się poprawnie odbił musi być odpowiednio dociśnięty. Potem każdy z nich potwierdzony został pieczęcią lakową i metodą suchego tłoka. Ale, aby książka była ciekawa warto ją ozdobić ilustracjami. Okazało się, że przy pomocy kalki można przygotować  ilustrację do księgi bardzo ciekawą techniką wymagająca kreatywnego myślenia. Każdy z uczestników musiał wykazać się inwencją twórczą, aby jego ilustracja była niepowtarzalna.

Uczniowie wychodzili z zajęć bardzo zadowoleni. Samodzielne wykonanie prac na pewno ułatwią zapamiętanie skomplikowanego procesu druku.

Poprawiony: wtorek, 20 września 2016 09:31  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi