.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Warsztaty papiernicze 2016 r.

Warsztaty papiernicze 2016 r.

Email Drukuj

,,Jak to z pismem i książką było’’ to projekt, który realizuje Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Zespołem Szkolno- Przedszkolnym w Gomunicach, dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu ,,Koalicje Kultury’’, który jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.
No więc jak to z tym papierem było? Okazuje się, papier  wynaleziono w Chinach około 105 r. Ale zanim dotarł on do Europy musiało upłynąć dużo czasu. I tego właśnie dowiedziały się dzieci podczas warsztatów papierniczych przeprowadzonych przez firmę ,,Kalander’’. Przenieśmy się w czasy renesansu!

Pokazy były tym ciekawsze, że prowadzono je w strojach średniowiecznych mnichów, co jeszcze bardziej podkreśliło ducha dawnej epoki. Dzięki tym zajęciom uczestnicy mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru i zrozumieć  dlaczego  papier był ludziom tak bardzo potrzebny! Na zajęciach warsztatowych każdy  wyczerpał  z dębowej kadzi papierniczej papier z zatopionymi płatkami roślinami na specjalnej ramce. Następnie używając zabytkowej praski wyczerpany papier został odciśnięty, tak aby powstała kartka. Każde dziecko mogło również przekonać się jak mozolną prace musiał wykonać mnich przepisując tekst gęsim piórem. Pisanie nim okazało się niezmiernie trudne. Nie obyło się oczywiście bez kleksów i pobrudzonych rąk ale, każdy staranne wykaligrafował swoje imię. Aby ta swoista wizytówka miała swoją moc prawną, ozdobiona została lakową pieczęcią z inicjałem. Nieco łatwiejsze okazało się ozdabianie papieru metodą japońską. Tutaj wystarczyło tylko do wody dodać nieco kolorowej farby, aby powstały piękne kolorowe kartki.

Nasze zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, tak aby w obecnej dobie Internetu uświadomić dzieciom jaką rolę wciąż odgrywa papier.
Wszystkie prace  wykonane na zajęciach uczestnicy mogli zabrać do domu i pokazać rodzicom czego nauczyli się podczas warsztatów.

 

koalicje

 

logo

Poprawiony: czwartek, 15 września 2016 13:24  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi