.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Miśki 2011r.

Email Drukuj PDF

W dniu poprzedzającym "Popielec", w tym roku był to 8 marca, barwny korowód złożony z przebierańców, przechodzi przez Chrzanowice i wsie przyległe. Jego najważniejszą postacią jest słomiany miś, od którego zwyczaj ten nazywany jest ,, Miśkami’’.  Jego wykonanie jest bardzo pracochłonne  i zajmuje wiele godzin. Jest to tym trudniejsze, że trzeba go corocznie wykonać od nowa.  W czasie tej całodziennej wędrówki ,,miśki’’ odwiedzają każde gospodarstwo. Gospodyni musi koniecznie zatańczyć z słomianym niedźwiadkiem, bo to zwiastuje udany rok. A każda panna na wydaniu powinna i być pomalowana sadzami. Ta wesoła gromada kończy wędrówkę w miejscowej remizie OSP, gdzie czekają na nich mieszkańcy poprzebierani w różnorodne stroje. Zabawa kończy się o północy, wraz z końcem karnawału.

"Miśki" odwiedzają również Urząd Gminy w Gomunicach

Poprawiony: środa, 30 marca 2011 19:50  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi