Uczestnicy warsztatów ,,Z książką na łonie natury’’, w ramach środków zewnętrznych uzyskiwanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich tj. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, których organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach, mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach drukarskich przeprowadzonych przez Firmę Kalander z Gliwic.
Po kilkuminutowym wstępie, dotyczącym historii drukarstwa, ubrani w dawne stroje rzemieślnicze, drukarz i zecer zaprosili uczestników do trzech stanowisk średniowiecznej drukarni. W zecerni można było samodzielnie ułożyć z czcionek swoje imię, by następnie w drukarni za pomocą prasy drukarskiej (wzorowanej na prasie Gutenberga) wydrukować certyfikat uczestnictwa w warsztatach, potem - potwierdzić go pieczęcią lakową oraz zabezpieczyć metodą suchego tłoka.
Przypominamy, jak to dawniej, za czasów Gutenberga, bywało z drukiem – powiedział Pan Łukasz , który wprowadzał nas w tajniki tej trudnej sztuki. Drukowanie wymagało w średniowieczu nie tylko sporej wiedzy, ale także sprytu i siły. Sztuką było już odpowiednie ułożenie czcionek, żeby w tekście nie pojawiły się błędy i literówki. To właśnie ten wynalazek Gutenberga miał kluczowe znaczenie jeśli chodzi o rozwój druku i dostępności książki dla czytelnika. Mistrz na początku skrzętnie ukrywał swój wynalazek. Utrzymywał, że sprzedawana przez niego Biblia, jest przepisywana ręcznie. I zapewne długo by się to jeszcze nie wydało, gdyby Gutenberg nie popełnił błędu drukarskiego. Bo ktoś zauważył, że we wszystkich bibliach, które miały być przepisywane ręcznie, jest ten sam błąd. Było to mało prawdopodobne, że tak by się stało, gdyby naprawdę były przepisywane ręcznie . I tak tajemnica wyszła na jaw. Dla nas oczywiście to bardzo dobrze, bo doszło do rozwoju drukarstwa , potanienia ceny książki, a co za tym idzie jej dostępności.
Drugim niezmiernie ważnym elementem książki jest ilustracja . W ilustratorni uczestnicy warsztatów, wykorzystując szablony z papieru, kalkę oraz... żelazko tworzyli do wybranych przez siebie książek ilustracje. Tu trzeba było wykazać się inwencją twórczą bo dobra ilustracja może zachęcić lub zniechęcić do czytania książki. Ta niecodzienna lekcja historii nie tylko przybliżyła czasy Gutenberga, ale również dostarczyła wielu wrażeń i zapewniła świetną zabawę uczestnikom.
,, Z książką na łonie natury- przeprowadzenie warsztatów z zakresu pisma i druku oraz zdobnictwa oraz wydanie broszury edukacyjnej realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gomunicach. Na to zadanie biblioteka pozyskała środki w ramach działania „413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nabór prowadzony był przez Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuje projekt "Z książką na łonie natury" |
|
|
|
|
|
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich |