.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Warsztaty drukarskie

Email Drukuj

Uczestnicy warsztatów ,,Z książką na łonie natury’’, w ramach środków zewnętrznych uzyskiwanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich tj. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, których organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach,  mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach drukarskich przeprowadzonych przez Firmę Kalander z Gliwic.

Po kilkuminutowym wstępie, dotyczącym historii drukarstwa, ubrani w dawne stroje rzemieślnicze, drukarz i zecer zaprosili uczestników  do trzech stanowisk średniowiecznej drukarni. W zecerni  można było  samodzielnie ułożyć z czcionek swoje imię, by następnie w drukarni za pomocą prasy drukarskiej (wzorowanej na prasie Gutenberga) wydrukować certyfikat uczestnictwa w warsztatach, potem - potwierdzić go pieczęcią lakową oraz zabezpieczyć metodą suchego tłoka.

Przypominamy, jak to dawniej, za czasów Gutenberga, bywało z drukiem – powiedział Pan Łukasz , który wprowadzał nas w tajniki  tej trudnej sztuki. Drukowanie wymagało w średniowieczu  nie tylko sporej wiedzy, ale także sprytu i siły. Sztuką było już odpowiednie ułożenie czcionek, żeby w tekście nie pojawiły się błędy i literówki. To właśnie  ten wynalazek Gutenberga miał kluczowe znaczenie jeśli chodzi o rozwój druku i dostępności książki dla czytelnika. Mistrz  na początku skrzętnie ukrywał swój wynalazek. Utrzymywał, że sprzedawana  przez niego Biblia, jest przepisywana ręcznie. I zapewne długo by się to jeszcze nie wydało,  gdyby Gutenberg nie popełnił błędu drukarskiego. Bo ktoś zauważył,  że we wszystkich bibliach, które miały  być przepisywane ręcznie,  jest ten sam błąd. Było to mało prawdopodobne, że tak by się stało, gdyby  naprawdę były  przepisywane  ręcznie .  I tak tajemnica wyszła na jaw. Dla nas oczywiście to bardzo dobrze,  bo doszło do rozwoju drukarstwa , potanienia ceny książki, a co za tym idzie jej dostępności.
Drugim niezmiernie ważnym elementem książki jest ilustracja . W ilustratorni uczestnicy warsztatów, wykorzystując szablony z papieru, kalkę oraz... żelazko tworzyli do wybranych przez siebie książek ilustracje. Tu trzeba było wykazać się inwencją twórczą bo dobra ilustracja może zachęcić  lub zniechęcić do czytania książki. Ta niecodzienna lekcja historii nie tylko przybliżyła  czasy Gutenberga, ale również dostarczyła wielu wrażeń i zapewniła świetną zabawę uczestnikom.


,, Z książką na łonie natury- przeprowadzenie warsztatów z zakresu pisma i druku oraz zdobnictwa oraz wydanie broszury edukacyjnej realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gomunicach.  Na  to zadanie  biblioteka pozyskała środki w ramach działania  „413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nabór prowadzony był przez Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM.

 


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuje projekt "Z książką na łonie natury"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Poprawiony: poniedziałek, 22 grudnia 2014 11:26  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi