.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności 60-lecie Szkoły w Chrzanowicach

60-lecie Szkoły w Chrzanowicach

Email Drukuj

Wielkie urodziny już za nami !!!

8 czerwca Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Chrzanowicach obchodziła uroczystość 60-lecia swojego istnienia.

Historia szkoły  zaczęła się we wrześniu 1954 roku, kiedy to pierwszym dzwonkiem pan Włodzimierz Łucki, kierownik szkoły przywitał w progach swoich uczniów     z Chrzanowic i okolicznych wiosek. To pamiętne wydarzenie oraz dalsze dzieje szkoły wspominano właśnie tego dnia.
Obchody sześćdziesiątych urodzin naszej „szanownej jubilatki” rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, celebrowali ją: ksiądz proboszcz Robert Foryś oraz zaproszony ks. Marek Turlejski i ks. Tomasz Krawczyk- wychowankowie naszej szkoły.
Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników na plac szkolny. Na czele szedł poczet sztandarowy naszej szkoły, a za nim poczty szkół zaproszonych, poczet straży pożarnej, kolejarzy. Uroczysty marsz uświetniała gra orkiestry dętą OSP z miasta Kamieńsk. Uroczystość na terenie szkoły rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Po czym delegacja samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem udała się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach byłych pracowników naszej szkoły.
Część oficjalną rozpoczęła pani dyrektor Klara Więcek, witając zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych. Następnie przemawiali zaproszeni goście, którzy składali życzenia i wręczali prezenty.
Po części oficjalnej zebrani goście obejrzeli program artystyczny przygotowany na tę okazję przez uczniów  i nauczycieli naszej szkoły. Scenerię stanowiła sala lekcyjna, nawiązująca swym wyglądem  do minionych lat. Jeden z budynków zdobił  obraz  naszej szkoły z napisem 60 lat i atrapa tortu urodzinowego. W centrum sceny umieszczone zostało drzewo z zegarem wybijającym 60 -lecie szkoły.
Motto programu słowno-muzycznego brzmiało: „Jak potok płynie czas”. Uczniowie swoje występy rozpoczęli recytacją utworów poetyckich, nawiązując w nich do historii szkoły, jak również do współczesnego życia szkolnego. Poprzez słowa poetów składali naszej jubilatce gorące i szczere życzenia urodzinowe.  W trakcie występów na scenę wjechał pociąg z roku 1954, który przeniósł nas w odległe lata, zabrał nas w sentymentalną podróż wspomnień. Uroczystego charakteru dodały wokalne występy naszych szkolnych solistów . W wykonaniu Julii Stańczyk, uczennicy kl. VI mogliśmy usłyszeć utwory: „Od nocy do nocy”, „Ale to już było”. Hubert Śmiechowicz, również uczeń kl. VI, zaprezentował piosenki: „60 lat minęło”, „Dni, których nie znamy”.  Członkowie szkolnego zespołu tanecznego przedstawili układy taneczne: chuligan, walc, polka. Wielki podziw wzbudził występ wychowanków grupy przedszkolnej. Polonez w ich wykonaniu wzruszył wielu widzów, a oklaskom nie było końca. Całość uroczystości uświetnił koncert absolwentów naszej szkoły. Wychowankowie swe utwory taneczne, muzyczne oraz wokalne dedykowali wszystkim byłym i obecnym pracownikom szkoły. Ostatnim punktem programu był występ naszego lokalnego zespołu ludowego,, Chrzanowianki i dwa Janki’’. W ich wykonaniu można było usłyszeć piękne, sentymentalne piosenki.
Po zakończeniu uroczystości goście skierowali swe kroki do budynku szkoły, gdzie w salach lekcyjnych można było obejrzeć prezentacje multimedialne i wystawy fotograficzne związane z 60-letnią historią szkoły. Zaproszeni goście zostali podjęci poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Na wszystkich czekała degustacja potraw prezentowanych na straganach rozstawionych na placu szkolnym. W międzyczasie kuchnia serwowała pyszną zalewajkę. Dzieci natomiast mogły skorzystać z bezpłatnych zabaw na zabawkach edukacyjnych.
Zorganizowana była także zabawa taneczna, której oprawę muzyczno-wokalną zapewnił zespół ,,Vector’’. Na  zakończenie wszyscy zgromadzili się przy wspólnym ognisku, śpiewając piosenki harcerskie.
Mamy nadzieję, że ten uroczysty dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników święta szkoły.


Tekst Urszula WięcekPoprawiony: środa, 25 czerwca 2014 08:40  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi