.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Osikowa Dolina w Chrzanowicach

Osikowa Dolina w Chrzanowicach

Email Drukuj

W niecodziennych warsztatach mogli wziąć udział czytelnicy Filii Bibliotecznej w Chrzanowicach.

Spotkali się z pracownikami firmy ,,Osikowa Dolina” , która działalność swoją rozwinęła  w oparciu o XIX wieczną polską unikatową tradycję tworzenia przedmiotów i dekoracji z wiórków drewna osikowego. Technologia polega na ręcznym struganiu odpowiednimi heblami drewna osikowego  na bardzo cienkie łyko (wióry) o grubości od 0,15 do  0,4 mm. Z nich następnie wycinane, wyplatane i formowane są poszczególne elementy. Surowiec choć wydaje się delikatny i kruchy jest trwały i mocny co daje ogromne możliwości. Wszystkie wyroby wykonane ręcznie z drewna osikowego są naturalne i ekologiczne.

Warsztaty były wyjątkową okazją do bliższego zapoznania się z tą mało znaną techniką rękodzielniczą. Pozwoliły na  rozwinięcie  zdolności artystycznych i kreatywność poprzez wykonanie własnoręcznie ozdób i dekoracji . Okazało się że, to doskonała forma nauki tradycji, kontaktu z naturą i rozwoju zręczności manualnych.
Choć na początku spotkania instruktorzy musieli nas bardzo długo przekonywać,  że każdy z nas ma zdolności plastyczne, pod koniec okazało się że to prawda. Każdy z uczestników  szkolenia własnoręcznie wykonał dla siebie dowolny element biżuterii / wisiorki, bransoletki, przywieszki, broszki a co niektórzy breloczki do kluczy/. Arcydziełem okazały się również przepiękne bukiety ze stokrotek, których nie powstydziłaby się zawodowa florystka.

Poprawiony: środa, 11 czerwca 2014 11:48  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi