.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności "Pasjonaci historii" - spotkanie z Panem Florianem Kalasińskim

"Pasjonaci historii" - spotkanie z Panem Florianem Kalasińskim

Email Drukuj

Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej to słowa Cypriana Kamila Norwida. I że to prawda mogli przekonać się uczniowie Publicznego Gimnazjum na spotkaniu zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Gomunicach.
Swoją ogromną wiedzą na temat przeszłości Gomunic zechciał się podzielić Pan Florian Kalasiński, który jest emerytowanym nauczycielem fizyki. Ale jego pasją od zawsze była również fotografia. Już w latach 70- tych prowadził kółko fotograficzne dla młodzieży, a przy okazji uwieczniał zmiany jakie zachodziły wokół nas. Jego uwadze nie umknął żaden szczegół z historii naszej małej ojczyzny. W swoim ogromnym zbiorze ma zdjęcia z budowy pierwszego wodociągu, gazyfikacji, kanalizacji, budowy dróg, budynku Urzędu Gminy, hali sportowej, boiska, itp.

Największym  sentymentem otacza oczywiście szkołę. Prace nauczyciela zaczynał jeszcze w tak zwanej starej szkole przy ul Piłsudskiego, gdzie warunki nauki były bardzo trudne. Pod koniec lat pięćdziesiątych narodził się pomył budowy nowej, a 1 września 1965r. nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Od tego okresu minęło więc już pół wieku, a może tylko 50 lat…  Pan Florian od początku dokumentował etapy jej powstawania. Pamięta również radość jaka towarzyszyła wszystkim mieszkańcom w tym okresie, każdy szczegół wyposażenia organizowanej przez niego pracowni fizycznej, każdego nauczyciela, a i wielu uczniów.

Ta lekcja uświadomiła uczniom, że to co dziś wydaje im się mało ważne, nieistotne  - jutro jest już historią.

Poprawiony: piątek, 12 kwietnia 2013 13:30  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi