.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Warsztaty papiernicze 2012 r.

Warsztaty papiernicze 2012 r.

Email Drukuj

Uczniowie szkól z terenu Gminy Gomunice dnia 26 listopada 2012 r. mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach papierniczych. Zajęcia te są jednym z elementów projektu prowadzonego przez bibliotekę pt.: "Od papirusu do iPada" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Dzieci dowiedziały się jaka jest historia papieru, skąd on do nas przywędrował i jak długo trwało zanim tajniki jego powstania poznali Europejczycy. Każdy z uczestników mógł samodzielnie czerpać papier z drewnianej kadzi, a następnie za pomocą zabytkowej praski odcisnąć go z nadmiaru wody, aby powstała gładka kartka. Następnie posiedli trudną sztukę pisania gęsim piórem, a żeby ich ,,dokument’’ nabrał urzędowej mocy, odcisnęli na nim pieczęć lakową ze swoim inicjałem. Potem przyszedł czas na ,,czarowanie kolorem’’. Dzieci poznały ciekawą sztukę barwienia papieru tzw. techniką japońską. Okazało się, że za pomocą kolorowych farb akrylowych, które nie rozpuszczają się w wodzie a tylko pływają po jej powierzchni, zamaczając kartkę w wodzie,  można uzyskać różnorodne barwne kompozycję. Wszystkie prace uczestnicy spotkania zabrali ze sobą do domu.
Zajęcia te miały na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, tak aby w obecnej dobie Internetu uświadomić dzieciom, jak ważną rolę odgrywał papier i jak długo trwało jego powszechne rozpowszechnienie.

Poprawiony: poniedziałek, 03 grudnia 2012 15:28  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi