.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Dożynki Gminno - Parafialne w Gomunicach 2012

Dożynki Gminno - Parafialne w Gomunicach 2012

Email PDF

Dzisiaj w naszej Gminie
Święto Plonów mamy
Więc się w Gomunicach
Wszyscy spotykamy
Już zboże sprzątnięte
W stodole złożone
Rolnicy się cieszą
Tegorocznym plonem.


Dożynki to ludowe Święto Plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw  i prac polowych. Co roku odbywają się one w innym sołectwie. W tym roku ich gospodarzem była miejscowość Gomunice. Aby podziękować za tegoroczne plony przedstawiciele poszczególnych sołectw, poczty sztandarowe szkół i organizacji działających na terenie gminy  oraz mieszkańcy,  zebrali się tłumnie na stadionie sportowym. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą.

Przynosimy w darze plony naszej ziemi,
Które zebraliśmy rękoma naszymi.
Podziękujmy rolnikom za ich wielki trud,
Niech ich pracę na roli błogosławi Bóg.

To słowa wypowiedziane przez starostów przekazujących tradycyjny bochen chleba z tegorocznych plonów. Za nimi podążał orszak wieńców dożynkowych i płodów rolnych, przyniesionych na tą uroczystość przez przedstawicieli poszczególnych sołectw.
Święto to było również okazją do pochwalenia się tym co robimy najlepiej. Były więc występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz zespołów  ludowych Chrzanowianki i Dwa Janki, Słostowianki i Pań z Koła Emerytów i Rencistów.
Swoje stoiska wystawowe zaprezentowały między innymi Gminna Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Odnowa Chruścin, Koło Gospodyń w Słostowicach, Emeryci, szkoły, pszczelarze.
Dużą atrakcją był również konkurs na produkt regionalny. Każdy zgłoszony produkt niewątpliwie zasługiwał na wyróżnienie. Posmakować można było sera o oryginalnej recepturze, kapusty z grochem, rogalików z różnym nadzieniem, tradycyjnego miodu, nalewek …
Gwiazdą wieczoru był zespół Happy End znany z takich przebojów jak: Nadaj do mnie SOS, Zza siedmiu gór czy Jak się masz kochanie, który rozbawił licznie zgromadzoną publiczność. Na ich występie znakomicie bawiły się wszystkie pokolenia gomuniczan i gości. Zespół wykonuje bowiem ponadczasową i ponadpokoleniową muzykę, która łatwo wpada do ucha i zachęca do tańca. Rozbawieni mieszkańcy bawili się świetnie dalej w takt dyskotekowej muzyki zespołu „Cu-dens”.

Poprawiony: poniedziałek, 17 września 2012 12:42  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi