.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Chrzanowianki wiją wianki

Email Drukuj

Ceremonia Bożego Ciała związana jest ze święceniem wianków w ostatni dzień oktawy (czyli ósmego dnia). Zwyczaj ten prawdopodobnie istniał już w średniowieczu. Wianki święcone w tym dniu były nieduże, wielkości dłoni, splatano je najczęściej z rozchodnika, macierzanki, kopytnika, różnych odmian mięty, rumianku, kwiatu lipy, chabra, lubczyku, arniki i jaskółczego ziela.

Nie przestrzegano stałego zestawu ziół, chociaż chętniej używano roślin uznawanych ogólnie za lecznicze lub magiczne. Najważniejsze, by była nieparzysta liczba wianków. Zyskiwały one dodatkową moc przez poświęcenie i pobyt w kościele. Służyły one przez cały rok jako ochrona przed piorunami i zarazą, kładziono je w podcieniu nowo budowanego domu (by zaprosić pomyślność i uchronić przed złem), pod pierwszy snop siana zwożony do stodoły (by nigdy zboża nie zabrakło). Tradycja ta dziś stopniowo zanika. Młode pokolenie raczej nie zna i nie święci wianków w oktawę Bożego Ciała. I dlatego mieszkanki Chrzanowic, zachęcone przez bibliotekarkę z Filii Bibliotecznej postanowiły spotkać się i uczyć tego zanikającego już zwyczaju młode pokolenie. Najpierw oczywiście trzeba było zadbać o dostateczną ilość kwiatów i ziół, co przy deszczowej pogodzie w tym roku nie było takie łatwe. Samo wykonanie okazało się już nie takie trudne, ale wymagało nieco cierpliwości i odrobinę zmysłu plastycznego.

Poprawiony: piątek, 15 czerwca 2012 10:36  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi