.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Informator Lokalny Kultura Aktualności Wizyta delegacji z Marynina 2012

Wizyta delegacji z Marynina 2012

Email Drukuj

Przez cztery dni gościła w Gminie Gomunice delegacja z Ukrainy z miejscowości Marynin, obwód rówieński. W jej skład wchodziły następujące osoby: Nadia Suchodolska - wójt gminy Marynin, Katarzyna Własiuk – sekretarz tej gminy, Mikołaj Własiuk – deputowany, Wacław Buklarewicz – główny rewizor kolei lwowskiej, działacz polonijny, oraz Jerzy Serwetnik – dyrektor Szpitala Endokrynologicznego w Równym.

Goście przybyli do nas z rewizytą, ponieważ wcześniej odwiedziła ich delegacja władz z naszej gminy. Celem takich międzynarodowych wymian jest poznanie kultury i obyczajów. Umowa o współpracy ma również za zadanie wzajemne wspieranie się w procesie integracji europejskiej, szczególnie w dążeniach Ukrainy do wstąpienia do Unii Europejskiej. Wspólnym punktem honoru jest również jak najlepsze przeprowadzenie Euro 2012.

Program wizyty był bardzo napięty. W pierwszym dniu goście uczestniczyli między innymi w Sesji Rady Gminy. Odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną, Ośrodek Zdrowia, Oczyszczalnię Ścieków i Pasiekę Zarodową Pszczół w Kocierzowach oraz miejscowości Kletnia i Chrzanowice, jak również OSP w Gomunicach. Zobaczyli pobliską Kopalnie Węgla Brunatnego i Górę Kamieńsk. Równie bogaty był program drugiego dnia. Odwiedzili wówczas Szpital, Państwową Staż Pożarną i Starostwo Powiatowe w Radomsku. Uczestniczyli w akademii przygotowanej na tę okazję przez uczniów Publicznego Gimnazjum, która tak bardzo spodobała się gościom, że jak podkreśliła Pani wójt Nadia Suchodolska, po raz pierwszy żałowała, że nie zna języka polskiego. W tym dniu zobaczyli ponadto Hale Sportową oraz  odwiedzili przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej. Trzeci dzień spędzili w Krakowie. W dniu wyjazdu złożyli hołd poległym w miejscu pamięci narodowej, poświęcanym pamięci tych, którzy walczyli o naszą  wolną i niepodległą ojczyznę.
Obie zainteresowane strony mają nadzieję na nawiązanie długoterminowej współpracy, polegającej przede wszystkim na wymianie młodzieży obu miejscowości, ponieważ jest to jedna z najlepszych form edukacji, która wspiera rozwój tolerancji i szerszego patrzenia na świat.

Poprawiony: piątek, 01 czerwca 2012 12:30  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi