Strona główna Gmina O Gminie Historia Obiekty historyczne

Obiekty historyczne

Obiektami wartymi uwagi turysty są: posiadający typowe cechy gotyckie kościół parafialny w Gomunicach.  Budowę świątyni finansowanej ze składek mieszkańców ukończono w 1915 r., powstała ona  przy pomocy legionistów Marszałka Piłsudskiego, którzy tutaj stacjonowali. Budową  opiekował się między innymi legendarny kapelan I Brygady Legionów Polskich. o. Kosma Lenczewski. Zajmował się także szkółką legionową, która w przedwojennych czasach stacjonowała w Gomunicach.

Kościół Parafialny w Gomunicach Kościół Parafialny w Gomunicach

Idąc wzdłuż torów kolejowych w stronę Kamieńska napotkamy wyjątkowej urody kamienną leśną kapliczkę Matki Bożej, pochodzącą prawdopodobnie z 1905 roku i poświęconą mieszkańcom Gomunic biorącym udział w Rewolucji Rosyjskiej w tymże roku.
Na cmentarzu parafialnym w Kletni godna obejrzenia jest pochodząca z 1917 roku kaplica grobowa starej szlacheckiej rodziny Kamockich oraz ozdobiona piękną rzeźbą mogiła Mariana i Stefana Stępkowskich ułanów poległych w wojnie 1920 roku.

Kaplica Karnockich Kaplica Karnockich Grób Ułanów

W Piaszczycach znajdują się pozostałości zespołu dworskiego (spichlerz, wozownia, zespół dworski, rządówka, kuchnia) z końca XIX w. wraz z przyległym parkiem.

Poprawiony: środa, 25 maja 2011 10:45