„Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w miejscowościach Gomunice, Kletnia i Słostowice w gminie Gomunice”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w miejscowościach Gomunice, Kletnia i Słostowice w gminie Gomunice”, w wysokości:
- dotacja: 330.925,00 zł
- pożyczka: 772.162,00 zł
Celem przedmiotowego zadania jest uporządkowanie i usprawnienie gospodarki ściekowej gminy Gomunice poprzez wybudowanie sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Kletnia, Gomunice i Słostowice. Wybudowanie kanalizacji sanitarnej pozwoli na likwidację szamb, poprawi jakość gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych w gminie.
Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do:
- usprawnienia gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy Gomunice,
- zwiększenia ilości odprowadzanych i oczyszczanych ścieków,
- poprawy stanu środowiska naturalnego, w szczególności do obniżenia zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych na terenie gminy Gomunice,
- zmniejszenia emisji i ładunków zanieczyszczeń,
- poprawy dostępu gospodarstw domowych i rolnych oraz podmiotów gospodarczych i innych jednostek organizacyjnych do infrastruktury technicznej,
- stworzenia efektywnego systemu kanalizacyjnego,
- likwidacji przydomowych szamb zagrażających środowisku naturalnemu,
- poprawy stanu sanitarno – higienicznego na terenie gminy,
- zmniejszenia ilości zachorowań.
„Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Gomunice w 2020 r.”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Gomunice w 2020 r.”.
Całkowity koszt zadania: 38.495,34 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 29.218,00 PLN
Głównym celem zadania jest usunięcie z terenu Gminy Gomunice i unieszkodliwienie azbestu i stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja zadania ma na celu minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium Gminy Gomunice oraz likwidację szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.
W wyniku realizacji zadania z terenu Gminy Gomunice zostanie usunięte 83,475 Mg wyrobów zawierających azbest.
Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do:
• zmniejszenia emisji włókien azbestu,
• poprawy ochrony zdrowia mieszkańców Gminy Gomunice.
Ponadto realizacja zadania ma na celu pomoc mieszkańcom Gminy Gomunice w zgodnej z przepisami prawa realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych oraz propagowanie właściwych metod i sposobów bezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzkiego usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
„Budowa centrum wsi w Gomunicach – Instalacja PV – lampy hybrydowe”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Budowa centrum wsi w Gomunicach – Instalacja PV – lampy hybrydowe”. Dofinansowanie zostało przyznane w formie dotacji oraz pożyczki w wysokości:
- dotacja: 41.040,00 zł
- pożyczka: 95.760,00 zł
Dofinansowanie zostało przeznaczone na wykonanie energooszczędnego oświetlenia w Gomunicach, przy ul. Wojska Polskiego (dz. nr ewid. 177/15, 177/17 obręb Gomunice), na wybudowanym Centrum wsi. Jest to ogólnodostępne miejsce publiczne służące mieszkańcom Gminy Gomunice.
Cel projektu: Wzrost atrakcyjności obszarów wiejskich oraz rozwój aktywności społecznej mieszkańców poprzez budowę centrum wsi, w tym zastosowanie energooszczędnego oświetlenia (montaż 81 opraw w technologii LED).
„Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych dla oczyszczalni ścieków w Gomunicach
oraz wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie gminy Gomunice”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w formie umorzenia pożyczki nr 67/OW/P/2010 z dnia 18.11.2010 r. w kwocie 160.911,83 zł z przeznaczeniem na realizację zadania pn.: „Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych dla oczyszczalni ścieków w Gomunicach oraz wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie gminy Gomunice”.
Przedmiotowe zadanie polegające na dostawie i montażu instalacji fotowoltaicznej będzie realizowane na budynkach gospodarczych zlokalizowanych na terenie oczyszczalni ścieków w Gomunicach (działki nr 765, 802, obręb Słostowice). Wytwarzana energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni ścieków w Gomunicach.
W ramach zadania planuje się również wymianę opraw oświetleniowych w ilości 317 sztuk (287 szt. o mocy 30 W oraz 30 szt. o mocy 50 W). Planuje się zamontowanie nowoczesnych opraw oświetleniowych LED. W chwili obecnej zamontowanych jest 226 sztuk lamp z żarówkami sodowymi o mocy 100 W oraz 91 szt. lamp z żarówkami rtęciowymi o mocy 125W.
Celem nadrzędnym projektu jest osiągnięcie efektu ekologicznego, polegającego na zwiększeniu produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w gminie Gomunice, co będzie miało bezpośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę bilansu energetycznego oraz zmniejszenie obciążenia środowiska.
Celem bezpośrednim projektu jest dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych, służących do częściowego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną.
Realizacja projektu wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego w wyniku ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, co w konsekwencji przyczyni się do wzrostu poziomu życia mieszkańców Gminy.
Realizacja zadania przyczyni się do:
- zmniejszenia niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
- zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych,
- poprawy jakości powietrza,
- zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego województwa łódzkiego,
- poprawy zaopatrzenia w energię na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej,
- poprawy stanu środowiska naturalnego.
Oświetlenie uliczne jest nieodzownym elementem każdej miejscowości, ponieważ daje społeczeństwu poczucie bezpieczeństwa. Jednak znaczna większość lamp ulicznych jest przestarzała i wymaga wymiany. Przestarzałe oświetlenie uliczne ze względu na znaczne zużycie energii elektrycznej ma negatywny wpływ na środowisko. Wymiana oświetlenia na LED-owe, które zużywa znacznie mniej energii niż zwykłe żarówki korzystnie wpłynie na środowisko.
Planowana w ramach zadania wymiana opraw oświetleniowych ma na celu:
- zmniejszenie zużycia energii elektrycznej,
- obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej,
- ograniczenie emisji do atmosfery,
- ograniczenie negatywnego wpływu na klimat,
- poprawę jakości życia mieszkańców Gminy Gomunice.
„Zagospodarowanie zielenią przestrzeni publicznej w Gminie Gomunice w 2019 r.”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi podjął decyzję o przyznaniu Gminie Gomunice dotacji na realizację zadania pn.: „Zagospodarowanie zielenią przestrzeni publicznej w Gminie Gomunice w 2019 r.”.
Całkowity koszt zadania: 64 395,04 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 30 192,00 PLN
Zadanie obejmuje zakup drzew i krzewów oraz ich nasadzenie w trzech lokalizacjach:
• Urząd Gminy w Gomunicach
• Kościół w Gomunicach
• Kościół w Chrzanowicach
Postępująca degradacja środowiska uświadomiła nam, że obecność drzew może pomóc zminimalizować niekorzystne zmiany, w tym klimatyczne.
Drzewa odgrywają ogromną rolę w środowisku, w którym żyjemy. Poprzez pochłanianie dwutlenku węgla poprawiają skład powietrza. W ich wyniku można stwierdzić, że drzewa wpływają na poprawę stanu zdrowia. Badacze udowodnili, że zieleń łagodzi skutki objawów nadpobudliwości ruchowej u dzieci:
Efekty ekologiczne nasadzeń:
• drzewa są środowiskiem życia wielu zwierząt,
• oczyszczają powietrze z toksycznych gazów i pyłów,
• zatrzymują wody opadowe,
• wzbogacają powietrze o substancje lotne,
• chronią przed hałasem,
• urządzone tereny zadrzewione obniżają poziom stresu i agresji,
• przyczyniają się do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnej, wpływają na poprawę stanu zdrowia.
„Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Gomunice w 2017 roku”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Gomunice w 2017 roku”.
Szacowany całkowity koszt zadania: 34.204,00 PLN
Szacowana dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 23.942,00 PLN
Głównym celem zadania jest usunięcie z terenu Gminy Gomunice i unieszkodliwienie azbestu i stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja zadania ma na celu minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium Gminy Gomunice oraz likwidację szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.
W wyniku realizacji zadania z terenu Gminy Gomunice zostanie usunięte 85,51 Mg wyrobów zawierających azbest.
Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do:
• zmniejszenia emisji włókien azbestu,
• poprawy ochrony zdrowia mieszkańców Gminy Gomunice.
Ponadto realizacja zadania ma na celu pomoc mieszkańcom Gminy Gomunice w zgodnej z przepisami prawa realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych oraz propagowanie właściwych metod i sposobów bezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzkiego usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Projekt w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach „My dla przyrody – przyroda dla nas”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: Projekt w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach „My dla przyrody – przyroda dla nas”.
Całkowity koszt zadania: 23.500,00 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 19.500,00 PLN
„Zagospodarowanie zielenią przestrzeni publicznej w Gminie Gomunice w 2016 r.”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi podjął decyzję o przyznaniu Gminie Gomunice dotacji na realizację zadania pn.: „Zagospodarowanie zielenią przestrzeni publicznej w Gminie Gomunice w 2016 r.”.
Całkowity koszt zadania: 54.080,00 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 43.264,00 PLN
Zadanie obejmuje zakup drzew i krzewów oraz ich nasadzenie w sześciu lokalizacjach:
• Plac zabaw w Kocierzowach
• Plac zabaw w Piaszczycach
• Plac zabaw w Kletni
• Szkoła w Gomunicach
• Urząd Gminy w Gomunicach
• budynek starej Szkoły w Kocierzowach.
Postępująca degradacja środowiska uświadomiła nam, że obecność drzew może pomóc zminimalizować niekorzystne zmiany, w tym klimatyczne.
Drzewa odgrywają ogromną rolę w środowisku, w którym żyjemy. Poprzez pochłanianie dwutlenku węgla poprawiają skład powietrza. W ich wyniku można stwierdzić, że drzewa wpływają na poprawę stanu zdrowia. Badacze udowodnili, że zieleń łagodzi skutki objawów nadpobudliwości ruchowej u dzieci:
Efekty ekologiczne nasadzeń:
• drzewa są środowiskiem życia wielu zwierząt,
• oczyszczają powietrze z toksycznych gazów i pyłów,
• zatrzymują wody opadowe,
• wzbogacają powietrze o substancje lotne,
• chronią przed hałasem,
• urządzone tereny zadrzewione obniżają poziom stresu i agresji,
• przyczyniają się do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnej, wpływają na poprawę stanu zdrowia.
„Opracowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Gomunice na lata 2016-2020”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi podjął decyzję o przyznaniu Gminie Gomunice dotacji na realizację zadania pn.: „Opracowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Gomunice na lata 2016-2020”.
Całkowity koszt zadania: 14.760,00 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 7.380,00 PLN
Przedmiotowy Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Gomunice na lata 2016-2020 jest dokumentem strategicznym mającym na celu osiągnięcie długofalowych korzyści społecznych, środowiskowych i ekonomicznych. W przedmiotowym dokumencie zidentyfikowane zostały obszary problemowe na terenie gminy oraz niezbędne do realizacji zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne przyczyniające się do redukcji emisji. Plan gospodarki niskoemisyjnej to podstawowy dokument przy ubieganiu się o środki unijne na zaplanowane przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej i ochroną klimatu. Dodatkowe środki finansowe pozwolą na realizację inwestycji, które pozytywnie wpłyną na stan środowiska naturalnego, poprawę jakości powietrza, a w konsekwencji na dobrą jakość życia mieszkańców Gminy Gomunice.
Korzyści z przygotowania planu to:
- poprawa stanu środowiska naturalnego
- zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza
- zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
- redukcja zużycia energii finalnej na skutek podniesienia efektywności energetycznej budynków i urządzeń
- poprawa estetyki gminy
- rozwój Gminy
- oszczędności energetyczne
- umożliwienie pozyskania dotacji z UE na inwestycji związane z ochroną środowiska.
Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Gomunice stwarza szanse na uzyskanie przez gminę i przedsiębiorców dofinansowania ze środków UE, co zwiększa konkurencyjność gospodarki i prowadzi do wzrostu zatrudnienia oraz rozwoju gospodarczego regionu.
Plan niskiej emisji pozwoli na:
- zaplanowanie i zabezpieczenie środków finansowych na realizację priorytetowych dla gminy projektów dot. ochrony środowiska w latach 2015-2020,
- wzmocnienie szansy uzyskania przez gminę i przedsiębiorców dofinansowania ze środków UE w nowej perspektywie 2014-2020 na inwestycje koncentrujące się na ochronie środowiska naturalnego.
„Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gomunice w 2015 roku”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gomunice w 2015 roku”.
Całkowity koszt zadania: 18 795,16 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 18 604,00 PLN
Głównym celem zadania jest usunięcie z terenu Gminy Gomunice i unieszkodliwienie azbestu i stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja zadania ma na celu minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium Gminy Gomunice oraz likwidację szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.
W wyniku realizacji zadania z terenu Gminy Gomunice zostanie usunięte około 52,45 Mg wyrobów zawierających azbest.
Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do:
• zmniejszenia emisji włókien azbestu,
• poprawy ochrony zdrowia mieszkańców Gminy Gomunice.
Ponadto realizacja zadania ma na celu pomoc mieszkańcom Gminy Gomunice w zgodnej z przepisami prawa realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych oraz propagowanie właściwych metod i sposobów bezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzkiego usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Projekty współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
"Utworzenie ogródka dydaktycznego „Mali przyjaciele przyrody” przy Przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gomunicach"
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: "Utworzenie ogródka dydaktycznego „Mali przyjaciele przyrody” przy Przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gomunicach".
Całkowity koszt zadania: 39 104,00 PLN (zgodnie z umową)
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 32 927, 00 PLN
Ogródek dydaktyczny został podzielony na osiem zakątków (w tym m.in.: „Traw ozdobnych”, „Na skraju lasu”, „Mały meteorolog”, „Pszczółki Mai”, „Wodny świat”). W pięciu głównych miejscach pojawią się tablice dydaktyczne z charakterystycznymi cechami danego miejsca. Każda z roślin będzie opisana na małej tabliczce.
Wchodząc do ogrodu po lewej stronie napotkamy zakątek „Traw ozdobnych” o różnej barwie liści i strukturze kwiatów. Tuż za ozdobnymi trawami wyrosną piękne rośliny charakterystyczne dla lasu. W dalszej części ogrodu posadzone będą podstawowe drzewa, krzewy oraz byliny objęte ochroną. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się będzie zakątek „Mały Meteorolog”. Prawdziwa stacja pełna jest nowych doświadczeń, w której można będzie codziennie sprawdzić temperaturę powietrza, wilgotność i odnotować zebrane dane w kalendarzu pogody. Pobliski zegar słoneczny będzie cenną lekcją określania czasu. Zakątek „Pszczółki Mai”, ulubionej bohaterki dziecięcych bajek, w otoczeniu uli i roślin miododajnych przybliży dzieciom produkcję miodu. Pojawią się tu budki lęgowe dla ptaków i budki dla owadów. W ogródku powstanie również kaskada wodna z ciekawymi roślinami nadającymi charakter ogrodu japońskiego. Ciekawym akcentem ogrodu będzie zestaw „Małego archeologa”. W środku ogrodu w kształcie koła powstanie zakątek roślin, które rosną w glebie o odczynie kwaśnym. Od południowej strony kącik roślin zostanie otoczony ziołami leczniczymi i przyprawami. W ogrodzie nie może zabraknąć kącika dydaktycznego składającego się z ławek i stołu. Będzie to miejsce do odpoczynku, rozmów i zbierania doświadczeń.
Dzieci będą uczyły się dbać o środowisko poprzez wykorzystanie zebranych suchych liści, traw i gałązek do produkcji naturalnego nawozu w ustawionym kompostowniku. Pod opieką nauczycieli dzieci wykorzystają grabki i łopaty do prac porządkowych. Teren pod nasadzenie zostanie wyłożony geowłókniną i wysypany korą. Utworzenie ogródka dydaktycznego przy Przedszkolu będzie najlepszym sposobem wdrażania dzieci do obserwacji, eksperymentowania i praktycznego działania. Najważniejszym celem posiadania takiego miejsca jest kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą.
"Zagospodarowanie zielenią czterech placów zabaw w Gminie Gomunice poprzez wykonanie nasadzeń drzew i krzewów wieloletnich"
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: "Zagospodarowanie zielenią czterech placów zabaw w Gminie Gomunice poprzez wykonanie nasadzeń drzew i krzewów wieloletnich".
Całkowity koszt zadania: 19 855,00 PLN (zgodnie z umową)
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 15 884, 00 PLN
Postępująca degradacja środowiska uświadomiła nam, że obecność drzew może pomóc zminimalizować niekorzystne zmiany, w tym klimatyczne.
Drzewa odgrywają ogromną rolę w środowisku, w którym żyjemy. Poprzez pochłanianie dwutlenku węgla poprawiają skład powietrza. W ich wyniku można stwierdzić, że drzewa wpływają na poprawę stanu zdrowia. Chorzy w szpitalach z widokiem na zadrzewienia szybciej dochodzą do zdrowia. Badacze udowodnili, że zieleń łagodzi skutki objawów nadpobudliwości ruchowej u dzieci:
Efekty ekologiczne nasadzeń:
- drzewa są środowiskiem życia wielu zwierząt,
- oczyszczają powietrze z toksycznych gazów i pyłów,
- zatrzymują wody opadowe,
- wzbogacają powietrze o substancje lotne,
- chronią przed hałasem,
- urządzone tereny zadrzewione obniżają poziom stresu i agresji,
- przyczyniają się do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnej,
- wpływają na poprawę stanu zdrowia.
„Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gomunice w 2014 roku”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gomunice w 2014 roku”.
Całkowity koszt zadania: 21 944 , 24 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 17 300, 00 PLN
Głównym celem zadania jest usunięcie z terenu Gminy Gomunice i unieszkodliwienie azbestu i stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja zadania ma na celu minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium Gminy Gomunice oraz likwidację szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.
W wyniku realizacji zadania z terenu Gminy Gomunice zostanie usunięte około 45,300 Mg wyrobów zawierających azbest.
Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do:
• zmniejszenia emisji włókien azbestu,
• poprawy ochrony zdrowia mieszkańców Gminy Gomunice.
Ponadto realizacja zadania ma na celu pomoc mieszkańcom Gminy Gomunice w zgodnej z przepisami prawa realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych oraz propagowanie właściwych metod i sposobów bezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzkiego usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Projekty współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
„Zakup systemu informatycznego do zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi na terenie Gminy Gomunice”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Zakup systemu informatycznego do zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi na terenie Gminy Gomunice”.
Całkowity koszt zadania: 10 172,10 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 7 202,88 PLN
Polska od wielu lat boryka się z problemem, jakim są odpady komunalne. Mimo podejmowania licznych prób przystosowania krajowych przepisów do porządku unijnego – gospodarka odpadami ciągle stanowi jeden z najtrudniejszych i najpoważniejszych problemów. Głównym celem nowelizacji z 2011 r. było wprowadzenie zmian w dotychczasowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Zmiany obowiązującego systemu maja przyczynić się do m.in.:
• prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych „u źródła”,
• zmniejszenia ilości odpadów komunalnych (w tym ulegających biodegradacji) kierowanych na składowiska odpadów,
• wyeliminowania nielegalnych składowisk odpadów,
• zwiększenia liczby nowoczesnych instalacji do odzysku, w tym recyklingu, oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych w sposób inny niż składowanie odpadów.
Zakup przedmiotowego systemu informatycznego jest niezbędne do wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami. Realizacja zadania pozwoli na sprawną obsługę mieszkańców Gminy Gomunice w zakresie naliczania i poboru opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
„Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gomunice w 2012 roku”
Gmina Gomunice uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Gomunice w 2012 roku”.
Szacowany całkowity koszt zadania: 45 029,40 PLN
Szacowana dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 44 579,00 PLN
Głównym celem zadania jest usunięcie z terenu Gminy Gomunice i unieszkodliwienie azbestu i stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja zadania ma na celu minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium Gminy Gomunice oraz likwidację szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.
W wyniku realizacji zadania z terenu Gminy Gomunice zostanie usunięte około 75,049 Mg wyrobów zawierających azbest.
Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do:
• zmniejszenia emisji włókien azbestu,
• poprawy ochrony zdrowia mieszkańców Gminy Gomunice.
Ponadto realizacja zadania ma na celu pomoc mieszkańcom Gminy Gomunice w zgodnej z przepisami prawa realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych oraz propagowanie właściwych metod i sposobów bezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzkiego usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
"Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gomunice i Kletnia – etap II"
Zadanie pn.: „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gomunice i Kletnia – etap II” zrealizowane zostało z udziałem środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna przedsięwzięcia: 3 849 310,22 zł
Pożyczka z WFOŚiGW w Łodzi: 618 787,00 zł
Przedmiotem niniejszego zadania jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gomunice i Kletnia w gminie Gomunice.
Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do:
- usprawnienia gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy Gomunice,
- zwiększenia ilości odprowadzanych i oczyszczanych ścieków,
- poprawy stanu środowiska naturalnego,
- zmniejszenia emisji i ładunków zanieczyszczeń,
- poprawy dostępu gospodarstw domowych i rolnych oraz podmiotów gospodarczych i innych jednostek organizacyjnych do infrastruktury technicznej,
- stworzenia efektywnego systemu kanalizacyjnego,
- likwidacji przydomowych szamb zagrażających środowisku naturalnemu,
- poprawy stanu sanitarno – higienicznego na terenie gminy.
Link do strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: http://www.zainwestujwekologie.pl/