.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Aktualności Najnowsze Bełchatów w ogniu

Bełchatów w ogniu

Email Drukuj

Ciekawie mogli spędzić czas miłośnicy historii w niedzielne popołudnie w Bełchatowie.  W samym centrum miasta obejrzeć można było Inscenizacją Historyczną ,,Bełchatów w ogniu’’, będącą rekonstrukcją wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku. Jednym z organizatorów była Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich, która niejednokrotnie już gościła w Gomunicach, ponieważ jednym z jej członków jest nasz mieszkaniec, Pan Rafał Jędrzejczak.

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół historyczny. I tak widzowie zobaczyli uciekającą przed zbliżającym się frontem ludność. Większość ze skromnym dobytkiem, który zdołali zabrać ze sobą, podążała oczywiście pieszo. Ale wśród uciekających była również bogatsza część społeczeństwa, która w tą trudną drogę udała się powozami, starając się zabrać ze sobą w ogromnych kufrach, walizkach czy kufrach co cenniejsze rzeczy. Konwój ten zamykał wóz konny przewożący rannych. Żołnierze tym czasem przygotowali już stanowiska ogniowe, aby powstrzymać wroga. O zbliżających się oddziałach nieprzyjaciela powiadomił ich patrol konny, który zobaczył ich na rogatkach miasta. Wiadomość tą potwierdził cyklista. I tak rozpoczęła się regularna walka. Siły niemieckie wspomagał nawet ostrzał z samolotu. Nie obyło się oczywiście bez rannych, których opatrywała młoda sanitariuszka.  
Tak nietypowa lekcja historii zgromadziła tłum widzów. Szczególnie cieszy fakt, że nie zabrakło wśród nich młodzieży. Bo to oni muszą pamiętać o tej bolesnej dla nas historii.

Poprawiony: wtorek, 28 sierpnia 2012 07:20  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi