.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Aktualności Najnowsze Warsztaty drukarskie

Warsztaty drukarskie

Email Drukuj

Nieformalna grupa ,, Społecznicy’’, która zawiązała się przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Gomunicach, realizująca projekt ,, Z książką przez wieki’’ postanowiła zaprosić dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gomunicach i Chrzanowicach do udziału w warsztatach drukarskich. Wydatek współfinansowany był ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich na lata 201 -2020 w ramach zadania Mikrogranty w Łódzkiem i ze środków Gminy Gomunice w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów. Wcześniej uczniowie obu szkół mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach papierniczych, gdzie poznały technikę wytwarzania papieru z masy papierniczej.

Tym razem postanowiliśmy iść dalej. Bo kiedy wymyślono papier, człowiek dążył do tego alby usprawnić sobie prace i nie przepisywać ksiąg ręcznie. I tak z potrzeby chwili powstała prasa drukarska. Nawiązując do czasów Wielkiego Mistrza Jana Gutenberga postanowiliśmy przybliżyć dzieciom te czasy. Aby obrazowo ukazać średniowieczne czasy osoby prowadzące wystąpiły w dawnych strojach rzemieślniczych: drukarza oraz zecera. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia zabytkowej prasy drukarskiej, która jest rekonstrukcją prasy Gutenberga. Na niej każdy uczestnik warsztatów po wcześniejszym samodzielnym przygotowaniu składu czcionek, wydrukował stylowy certyfikat młodego czeladnika.

Dzieci miały możliwość pracy na trzech stanowiskach. Pierwsze to zecernia, gdzie każdy uczestnik wykonał ręczny skład czcionek. Drugie stanowisko to drukarnia. Tam na prasie drukarskiej wcześniej złożony skład czcionek został wydrukowany. Na trzecim wykonywane były ilustracje. Tu dzieci wykorzystały zapomnianą już kalkę.  Ponadto dzieci mogły na swoich dokumentach wykonać pieczęcie. Jedna z  metod to pieczęć odbita za pomocą laku a druga to tak zwana pieczęć wykonana metodą suchego tłoka.  Oczywiście każdy uczestnik warsztatów mógł swoją prace zabrać do domu, aby pochwalić się rodzicom zdobytymi umiejętnościami.

Poprawiony: środa, 02 października 2019 07:48  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi