.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Aktualności Najnowsze Warsztaty papiernicze już za nami

Warsztaty papiernicze już za nami

Email Drukuj

Chcąc przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat dawnych rzemiosł i historii książki Nieformalna grupa ,, Społecznicy’’, która zawiązała się przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Gomunicach, realizująca projekt ,, Z książką przez wieki’’ postanowiła zaprosić dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gomunicach i Chrzanowicach do udziału w warsztatach papierniczych. Wydatek współfinansowany był ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 -2020 w ramach zadania Mikrogranty w Łódzkiem i ze środków Gminy Gomunice w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów.

Warsztaty utrzymane były w duchu dawnej epoki poprzez średniowieczne stroje, w których prowadzone były zajęcia oraz zabytkowe maszyny i urządzenia, takie jak kadź i prasa. Nasze warsztaty miały na celu przybliżenie historii papiernictwa, tak aby w obecnej dobie Internetu uświadomić uczestnikom, jaką rolę odgrywał i nadal odgrywa papier  w naszej kulturze i jej kształtowaniu.

Zajęcia przebiegały następująco: najpierw krótka historia papieru i papiernictwa. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Jedna czerpała papier z zatopionymi płatkami kwiatków w masie papierniczej. Druga barwiła papier techniką japońską. Trzecia odciskała pieczęcie lakowe oraz w mini skryptorium pisała gęsim piórem. Później nastąpiła zamiana grup, tak aby każde dziecko czynnie uczestniczyło w procesie powstawania i dekoracji papieru. Każdy uczestnik sam wykonał swoją pracę na trzech stanowiskach i mógł ją zabrać do domu. Uczniowie wychodzili z warsztatów trzymając w ręku własnoręcznie wyczerpany papier, odbitą pieczęć lakową, barwioną kartkę papieru starą techniką japońską oraz samodzielnie wykonaną wizytówkę z własnym imieniem wykaligrafowaną gęsim piórem.

Poprawiony: czwartek, 26 września 2019 10:16  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi