.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Aktualności Najnowsze Ekologiczna promocja w Gminie Gomunice

Ekologiczna promocja w Gminie Gomunice

Email Drukuj

Urząd Gminy w Gomunicach rozpoczął akcję przekazywania Mieszkańcom bezpłatnych ekologicznych toreb na zakupy z logo Gminy Gomunice. Celem akcji jest promocja proekologicznych zachowań, ale też dbałość o zasobność Mieszkańców gminy, którą może nieco nadwyrężać wprowadzona w Polsce ustawa o opłatach za opakowania. Od 1 stycznia każdy klient w sklepie musi płacić za plastikową reklamówkę. Wynika to z wprowadzonej przez rząd nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Za każdą foliową siatkę trzeba teraz będzie zapłacić tzw. opłatę recyklingową. Rozporządzenie określa tę wartość na 20 groszy. Realna opłata może być jednak wyższa i wynosić nawet 1 zł. Jednocześnie warto również przypomnieć, że nowelizacja odnosząca się do opłat za torby jednorazowe dotyczy tylko tzw. lekkich toreb z tworzywa sztucznego, najczęściej dostępnych przy kasach. Nie obejmuje ona „bardzo lekkich toreb", używanych z powodów higienicznych do pakowania żywności sprzedawanej luzem. Celem nowelizacji ustawy nie są jednak dodatkowe fundusze dla państwa, ale zniechęcenie do używania toreb foliowych, które długo się rozkładają, zanieczyszczając w ten sposób środowisko.

-Torby ekologiczne są alternatywą dla szkodzącym środowisku jednorazówek foliowych. Zmiana przepisów dotyczących obowiązkowej odpłatności za torby foliowe w sklepach, była jednym z impulsów, który zapoczątkował akcję z bezpłatnymi torbami ekologicznymi dla naszych Meszkańców. Po co płacić tyle pieniędzy za tak zwane reklamówki? Z powodzeniem można używać różnego typu wielorazowych toreb, koszyków i dodatkowo ograniczać produkcję odpadów. My postawiliśmy na płócienne torby, mam nadzieję, że dobrze się sprawdzą podczas codziennych zakupów – podkreśla wójt Paweł Olejniczak.

Urząd Gminy w Gomunicach sukcesywnie będzie przekazywał Mieszkańcom gminy ekologiczne i bezpłatne torby. Pierwsza taka akcja kolportażu ekologicznych płóciennych toreb odbyła się w Urzędzie Gminy w Gomunicach, gdzie torby były  rozdawane przychodzącym do urzędu  petentom. Kolejna taka akcja miała miejsce w pobliskich sklepach  gdzie wójt Paweł Olejniczak również rozdawał eko torby Mieszkańcom.

-Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się, chociaż w niewielkim stopniu do zmiany przyzwyczajeń i zachowań pro ekologicznych naszych Mieszkańców. Niekiedy mały krok, to duża sprawa, a tak jest właśnie w kwestiach ochrony i dbania o środowisko naturalne. Zmieniając nasze drobne codzienne przyzwyczajenia, mamy ogromny wpływ na to, w jakim środowisku żyjemy, jaką pijemy wodę czy jakie powietrze wdychamy. Wszystko zależy tylko od nas samych, a rolą samorządu jest również edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej Mieszkańców i temu właśnie ma służyć ta akcja – dodaje wójt

Poprawiony: piątek, 16 lutego 2018 09:39  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi