.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Aktualności Najnowsze "Miśki" z wizytą w Urzędzie Gminy

"Miśki" z wizytą w Urzędzie Gminy

Email Drukuj

Ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku do wtorku następnego tygodnia to tzw. Ostatki. Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. W Ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale. Taka tradycja zachowała się również w gminie Gomunice. Szczególnie Chrzanowice - to wieś w której bardzo dba się o lokalne tradycje. W dniu poprzedzającym "Popielec", w tym roku był to 13 lutego, barwny korowód złożony z przebierańców, przechodzi przez Chrzanowice i miejscowości  przyległe. Jego najważniejszą postacią jest słomiany miś, od którego zwyczaj ten nazywany jest "Miśkami".

W myśl tradycji każda gospodyni powinna być pomazana sadzami, aby następny rok był pomyślny. Ale miśki muszą wyjść z zagrody zadowoleni. Aby tak się stało gospodarze powinni ich hojnie obdarować. Koszyk, który noszą ze sobą musi być zapełniony jajami, plackami, pączkami czy innymi przysmakami. Ta wesoła gromada kończy wędrówkę w miejscowej remizie OSP, gdzie czekają na nich mieszkańcy poprzebierani w różnorodne stroje. Zabawa kończy się o północy, wraz z końcem karnawału.

"Miśki’’ tradycyjnie co roku odwiedzają władze i pracowników Urzędu Gminy w Gomunicach, aby ten nadchodzący rok przyniósł wiele pomyślności wszystkim mieszkańcom gminy. Zarówno wójt Paweł Olejniczak, jak i urzędnicy zostali "pomalowani".

Poprawiony: środa, 14 lutego 2018 10:53  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi